X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدآمار و نظرسنجی - میانگین مطالعه کتاب در جهان چقدر است؟

آمار و نظرسنجی - میانگین مطالعه کتاب در جهان چقدر است؟

موضوعات
Category

ارشیو وبلاک
Archived blog

لينك هاي روزانه
Daily Links

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 2
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 2
» بازديد ماه : 4
» بازديد سال : 28
» بازديد کل : 179
» اعضا : 0
» مطالب : 9

میانگین مطالعه کتاب در جهان چقدر است؟


تاریخ انتشار پست : 1396/8/8 بازدید : 3

آمار مطالعه در ژاپن 90 دقیقه در روز است و این مقدار بیانگر آن است كه مردم  این كشور در این زمینه از بسیاری كشورهای درحال توسعه یا حتی پیشرفته جلو افتاده است.

 کتاب خواندن و نخواندن در هرکشور و میان هرملتی، قصه ای منحصر بفرد است. کالبد شکافی اقبال مردم به مطالعه و  بیزاری از آن خود حدیث مفصلی است که پس از سال ها هنوز کارشناسان فن به نتیجه ای واحد درباره آن نرسیده اند. درهر حال آنچه مسلم است هرکه کتاب نخواند، سرش کلاه رفته است. در ادامه مروری داریم به میزان مطالعه در بین مردم کشورهای مختلف، باشد که تلنگری باشد برای آغاز خوانش یک کتاب.

آرژانتین 
آرژانتینی ها كتاب خوان ترین و پرویی ها روزنامه خوان ترین مردم سرزمین های آمریكای لاتین هستند. آمار نشان می دهد 55 درصد مردم آرژانتین به صورت منظم كتاب می خوانند، حال آن كه همین رقم در كشور پرو نزدیك به 30 درصد است. البته در كشور پرو 72 درصد مردم روزنامه می خوانند. به همین دلیل مسئولان این كشور تصمیم گرفته اند با برپایی نمایشگاه های سالانه گامی مثبت در جهت تغییر آمار و روی آوردن مردم به كتاب و كتاب خوانی بردارند. درباره مردم آرژانتین هم بد نیست بدانید بیشتر شیفته مطالعه كتاب های ترجمه هستند و یكی از ژانرهای محبوب در این كشور مطالعه زندگی نامه شخصیت های مشهور جهان است، چنانچه در سال 2011 زندگی نامه استیو جابز یكی از پرفروش ترین كتاب های آرژانتین بود.

 

ژاپن
سرانه آمار مطالعه در ژاپن 90 دقیقه در روز است و این عدد بیانگر آن است كه این كشور در این زمینه از بسیاری كشورهای درحال توسعه یا حتی پیشرفته جلو افتاده است. نكته جالب توجه آن است كه حداقل تیراژ در ژاپن حدود 15هزار نسخه است حال آن كه همین رقم در برخی كشورها به حدود 750 نسخه می رسد. متاسفانه در این سال ها این آمار در ایران نیز وجود داشته است؛ یعنی حدودا یك پانزدهم ژاپن. در كنار این آمار و ارقام رویایی، بد نیست نگاهی هم به درصد مولفان و نویسندگان بیندازیم. در این كشور حداقل درصدی كه به نویسنده بابت تألیف كتاب در نظر گرفته می شود، 25 درصد است. اگر كتابی در ژاپن با 250 هزار نسخه به فروش برسد، فروش موفقی داشته است و مبلغی كه نصیب نویسنده می شود چیزی حدود 5 میلیارد تومان با معیار پولی ما است! ضمنا توجه داشته باشید تیراژ 250هزارتایی كتاب در ژاپن با 20 بار تجدید چاپ به دست می آید. حال آن كه در ایران، برای رسیدن به شمارگان 250 هزار نسخه، شاید صد بار تجدید چاپ لازم باشد. 


  آمریكا
گزارش ها نشان می دهد كمتر از یك سوم نوجوانان 13ساله كتاب می خوانند و هر چه بزرگتر می شوند، این عادت پسندیده در میان شان كمرنگ تر می شود تا آن جا كه میانگین مطالعه در سنین 15 تا 24 سال تنها 7 دقیقه تخمین زده شده. پژوهشگران این عرصه معتقد هستند مردم آمریكا به جهت رواج  تكنولوژی، گسترش ابزارهای سرگرمی و عمومیت یافتن سینما و تلویزیون، از كتاب غافل شده اند. براساس تحقیقات، یكی از خطرات بزرگی كه قشر جوان آمریكا را تهدید می كند، مصرف موادمخدر است.  دولتمردان آمریكا قصد دارند از طریق رواج مطالعه جلوی بسیاری از مفاسد اینچنین را بگیرند.


 عربستان
 عربستان و در کل  اعراب حاشیه خلیج فارس در بین كشورهای خاورمیانه كتاب نخوان ترین مردم هستند! آنها حتی به مطالعه كتب مذهبی هم علاقه مند نیستند. آخرین نتایج نشان می دهد آمار مطالعه در این كشور سالانه 6 دقیقه است، حال آن كه در كشورهای اروپایی همین آمار به 12هزار دقیقه در سال می رسد. در این كشورها فقط 22 درصد مردم هستند كه كتاب  می خوانند و میزان خوانش نیز در بهترین حالت به یك صفحه در سال خلاصه می شود!


 تركیه
آمار مطالعه در ایران در مقایسه با تركیه بسیار پایین است. این مسأله را حتی می توان براساس تیراژ كتاب هم بررسی كرد. تیراژ كتاب ها در تركیه تقریبا 97 درصد بالاتر از تیراژ كتاب در ایران است و رقم 50 هزار نسخه برای یك كتاب، در این كشور رقم متوسطی است,6400 ناشری كه در تركیه فعالیت می كنند، سالانه موظف هستند 35هزار جلد كتاب تولید كنند اما در مقابل این وظیفه شاهد آن هستیم كه سالانه 224 میلیون جلد كتاب به قفسه های كتابخانه های این كشور اضافه می شود! آنها بیش از 6 هزار كتاب فروشی دارند و 150 مركز بزرگ توزیع دارند كه می توانند چنین تعداد كتابی را به راحتی توزیع كنند و به دست مردم برسانند. وضعیت اقتصاد فرهنگ نیز در این كشور بسیار بهتر از مابقی كشورهای همسایه ایران است و در این سال ها به شدت رو به افزایش بوده. آنها در سال 2010 در حوزه نشر و كتاب، بیش از 105 میلیارد دلار گردش مالی داشته اند.


 هند
اگر شاخصه های مطالعه در هند را بخوانید، حیرت خواهید كرد.  كشوری كه نرخ سواد در آن در سال 1947 نزدیك به 12 درصد بوده، توانسته این شاخص را تا سال 2011 به 74 درصد برساند؛ البته هنوز تا میانگین جهانی، یعنی 84 درصد، فاصله چشمگیری دارد. اما در همین اوضاع، هر هندی سالانه 320 صفحه كتاب می خواند و تازه این در حالی است كه مسئولان مربوطه در كشور هند، آمار غیررسمی را بسیار بالاتر از این تعداد صفحات می دانند. 


 اسپانیا
اسپانیا صدرنشین جوامع كتاب خوان اروپا نیست اما بی تردید یكی از قدرتمند ترین و بزرگترین كشورهای تولیدكننده كتاب در سراسر جهان به شمار می آید.  آنچه در نگاه نخست به صنعت چاپ و نشر و مقوله كتاب و كتاب خوانی در اسپانیا از نظر پنهان می ماند، پیشینه و قدمت درخور تأمل این مسأله در حوزه زنان و مطالعه است.  امروزه زنان در این كشور پیشتاز مطالعه هستند.  در کل 6/51 درصد از مردم این کشور، مطالب را از روی كامپیوتر می خوانند، 3/6 درصد از گوشی های همراه و 1/2 درصد هم از تكنولوژی های دیگر نظیر تبلت یا سونی ریدرز و امثال آن استفاده می كنند. 


 روسیه
چند سال پیش تمام مقاله ها، گزارش ها و خبرهای منتشرشده در نشریات روسیه، از خطری می گفتند كه دامنگیر مردم روسیه شده بود. كار به جایی رسید كه دولت اقدامات جدی در این زمینه را لازم دانست و  سال 2007 در روسیه را  سال مطالعه نام گذاری كرد. این اقدام در نهایت نتیجه بخش بود و به اعداد حیرت آوری رسید؛ چنانچه در سال 2009، 110 هزار عنوان كتاب جدید در روسیه به چاپ رسید و جالب آن كه بیش از 80 درصد این رقم، به نویسندگان و مترجمان روس اختصاص داشت.  آمار نشان می دهد روس ها درحال بازگشت به دوره طلایی خود در عرصه كتاب و كتاب خوانی هستند. آنها در سراسر زمین پهناورشان 130 هزار كتابخانه دارند كه از بین آنها هزار تای آنها جزو پیشرفته ترین كتابخانه های دنیاست.


 برزیل
برزیلی ها علاقه چندانی به مطالعه كتاب ندارند. براساس گزارش ها، تنها 33 درصد از مردم باسواد برزیل مداوم كتاب می خوانند و میانگین خوانش كتاب در میان این قشر نزدیك به دو كتاب در  سال است كه بی تردید اتفاقی شگفت یا چشمگیر محسوب نمی شود. در عین حال نباید به وضعیت نابسامان اقتصادی این كشور بی توجه بود، چراكه این مسأله بدون شك در آمار پایین كتاب خوانی دخیل است. البته همین وضعیت برای كشور همسایه، آرژانتین كه قرابت های فراوان فرهنگی و اجتماعی با برزیل دارد و به نوعی رقیب همیشگی این دیار است، به صورت دیگری رقم خورده و اوضاع كتاب خوانی و چاپ و نشر در آن به مراتب بهتر است. البته برزیلی ها نسبت به نشریات خود بی اعتنا نیستند و آمار خوانش روزنامه و مجله در این كشور بسیار بالاتر از ایران است.  در برزیل قریب به 40 درصد مردم خواننده ثابت نشریات هستند. 


 ایتالیااوضاع كتاب و كتاب خوانی در ایتالیا بسیار بغرنج است، البته سازمان مطالعات فرهنگی ایتالیا جامعه خود را در حالی كم مطالعه می شناسد كه قریب به 50 درصد از جمعیت كشور حداقل سالانه 2 جلد كتاب 150 صفحه ای می خوانند. بنابر تعریف سازمان، كسی كتاب خوان حرفه ای به شمار می آید كه در طول 12 ماه سال، حداقل 12 جلد كتاب بخواند.  بر همین اساس، كسانی كه كمتر از 3 كتاب در  سال می خوانند، كسانی هستند كه دولت باید زمان و هزینه كافی برای آموزش اهمیت مطالعه به آنها در نظر بگیرد.


منبع: شهروند


نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد